
Troņu spēle ir Dž.R.R.Mārtina meistarīgi izstrādātās episkās fantāzijas sāgas “Dziesma par ledu un uguni” pirmā grāmata. Oriģinālvalodā pirmo reizi izdota 1996.gadā, 2011.gadā tā sasniedza Latviju, pavisam noteikti saviļņodama fantāzijas žanra ūdeņus arī pie mums. Šāda mēroga darbi bieži nerodas. Vērienīgums jaušams jau katras sērijas grāmatas apjomā. Ikviena no piecām šobrīd izdotajām sērijas grāmatām ir ķieģeļa biezumā, solot neaizmirstamu ceļojumu neaizmirstamā pasaulē, tik daudzveidīgā un satraucoši reālā.
Stāstījums veidots no septiņu tēlu skatupunkta, katru nodaļu veltot cita tēla piedzīvotajam, kas palīdz lasītājam dziļāk iepazīt konkrētā varoņa raksturu un iejusties viņa ādā. Vien pieveicot trešdaļu grāmatas, rodas skaidrība, kā ir notikusi pēdējā varas pārņemšana un kurš šobrīd ir septiņu valstību pavēlnieks.
Grāmatas lielākais baudījums ir attēlotā vide, piesātinātā un reizēm nekautrīgā valoda, viduslaikiem līdzīgās pasaules uzbūve un tik tikko jaušamā maģijas pieskaņa. Maģijai un burvestībām grāmatā nav veltīta liela loma, vismaz pagaidām. Taču pūķi, tie noteikti būs, kaut pirmajā grāmatā dzīvo vien leģendās. Un vēl, protams, tēli (kuru ir milzum daudz, citi svarīgāki, citi mazāk svarīgi) un viņu savstarpējās stratēģiskās cīņas. Septiņas dinastijas, viens tronis, asiņaina troņa iekarošanas vēsture un vēl asiņaināka nākotne, kas solās nākam. Pūķu asins mantinieki Tārgārjeni, taisnīgie un cēlie Ziemmalas valdnieki Stārki, nodevīgie Lanisteri, neaprēķināmie Barateoni, karaļnamu padomnieki, kalpi un bruņinieki – visi spēlē Troņu spēli.
Grāmata nav viegla lasāmviela, aprakstītā dzīve ir nežēlīga un skarba, it visur valda vardarbība, iekāre bez mīlestības un nāve, kas var atnākt visdažādākajos veidos. Pēc kā smaržo Troņu spēle? Pēc tikko uzkrituša balta sniega, pēc dievmeža sejaskoku sārtajām trūdošajām lapām, pēc melnām asinīm un dižvilka pelēcīgā kažoka, pēc cīņas karstumā sviedros un asinīs izmirkuša bruņukrekla. Pēc reibinoša asinssārta vīna un tikpat reibinošas un asinssārtas atriebības. Cīņa par Dzelzs troni ir sākusies un ilgs vēl sešu (vai septiņu) grāmatu garumā. Ar ko tā beigsies? Kas to lai zina, taču varam būt liecinieki šim episkajam stāstam, kas aizrauj lasītāju uz pasauli, kur vasara var ilgt desmit gadus, bet ziema – veselu paaudzi, un līdz ar tuvojošos aukstumu no ziemeļiem, no Apsēstā meža aiz lielā Mūra nāks vārdos neaprakstāmas šausmas.
Līdz šim izdevniecības The White Book izdotās sērijas grāmatas latviešu valodā:
Troņu spēle (A Game of Thrones)
Karaļu cīņa (A Clash of Kings)
Zobenu vētra (A Storm of Swords), latviski izdotas divas atsevišķas daļas
Vārnu dzīres (A Fiest for Crows), latviski izdotas divas atsevišķas daļas
Deja ar pūķiem (A Dance with Dragons)
Autors šobrīd strādā pie sestās grāmatas “The Winds of Winter”, un ir pavēstījis, ka divas pēdējās sērijas grāmatas būšot uz 1500 manuskripta lapām katra (salīdzinājumam – Troņu spēles manuskripts bija uz 1088 lapām).
visvairāk patīk, ka šajā sērijā neviens nav pasargāts, un, protams, Ziema nāk! 🙂
Gaidu, kad būs izdota piektās daļas otrā grāmata, pirms sākt lasīt
Man patīk tas, ka viscaur grāmatai jaušams, ka tuvojas ziema, bet ne jau tāda, kādu mēs to pazīstam savā pasaulē, bet “tās pasaules” ziema. Un vēl tie svešie…
Gaidu,kad beidzot nobriedīšu šīs bībeles lasīšanai. Paldies,par recenziju. 🙂
Ir jānobriest, tas tiesa. Jo tā tiešām nav viegla lasāmviela, ir diezgan jāiedziļinās, lai izprastu visus personāžus, vietas utml. Un nekādi izskaistinājumi. Gredzenu pavēlnieks salīdzinājumā ar šo ir viegla pastaiga pa pļaviņu 🙂
Palīdz karte(jebkurā grāmatā ar lielāku pasaules uzbūvi) un īpaši noder arī namiem piederošo personāžu listes, lai saprastu kas un kā
Es arī briestu 😀 Jau gadus 3 pirmā grāmata stāv plauktā.
Aiga, Tu jau tālāk par mani esi tikusi, es vēl pat nopirkusi neesmu! 😀
Vienkārši toreiz JR bija nedēļas piedāvājums par puscenu, domāju – noteikti kādreiz izlasīšu! 😀
Jūs mani nomierinājāt. Man arī pagaidām krājas plauktā nelasītas, un es jau bažījos, ka pašlaik nevaru iesaistīties nekādās diskusijās, bet, kad beidzot varēšu, tad pārējie jau visu būs aizmirsuši…