
Sen nebija sanācis turēt rokās enciklopēdiju. Jaunā Jāņa Rozes apgāda izdotā botānikas enciklopēdija “Botanicum”, ko sarakstījusi Ketija Vilisa un ilustrējusi Keitija Skota, aizved lasītāju uz visdažādākajām pasaules vietām, vedinot iepazīt augu pasauli no pašiem pirmsākumiem pirms simtiem miljonu gadu, kad uz Zemes dominēja alģes, sūnas un milzīga izmēra paparžaugi līdz pat mūsdienu daudzveidīgajām sugām, kas sastopamas mums visapkārt.
Lielformāta izdevumā secīgi apskatītas dažādas augu grupas, piemēram, dārza puķes, skuju koki, dekoratīvie koki un krūmi, orhidejas, graudzāles, sukulenti u.c. Pie katras grupas krāšņās ilustrācijās atainoti raksturīgākie augi, aprakstītas raksturīgākās augu grupas pazīmes un īpašības, kā arī izcelti vairāki ievērības cienīgi fakti. Grāmata aptver visas lielākās augu dzimtas un palīdz iepazīt ne tikai mums zināmās sugas, bet arī tādas, kuras, iespējams, esam redzējuši ceļojumos, piemēram, kaktusus, palmas un milzīgos mamutkokus.
Jāpiemin, ka ilustrācijas ir fantastiski detalizētas, krāsainas un izsmalcinātas, atgādinot senlaicīgas vintage stila augu pasaules enciklopēdijas, kuras esmu šķirstījusi bērnībā. Tās uzreiz piesaista uzmanību un liek apbrīnot augu valsts brīnumus un neticamo dažādību.

Teksts ir pietiekami vienkāršs un viegli saprotams, tāpēc šī grāmata ideāli noderēs bērniem, kuriem būs noderīgi izpētīt attēlus un uzzināt savdabīgus faktus par augu pasauli, kā arī saprast, kā augi attīstījušies uz Zemes visā tās vēsturē. Līdz ar to šis izdevums būs vērtīga dāvana un palīgs botānikas mācību vielas apguvei sākumskolas vecuma bērniem un visiem tiem, kuriem interesē augi un vispār pasaule, kurā dzīvojam. Taču arī pieaugušiem varētu būt interesanti gan atsvaidzināt skolā iegūtās zināšanas, gan uzzināt faktus, piemēram, ka zemesrieksts pieder pie sakņaugiem (nevis pie riekstiem), ka tieši palmu dzimtā ietilpst augu valsts rekordisti (karaliskā rafija – augs ar garākajām lapām – 25 m, augs ar lielāko ziedkopu – Šrilankas korifas ziedkopa var sasniegt 8 m garumu, apkopojot 24 miljonus (!) ziedu) utt.

Īstenībā man nedaudz pietrūka fotoattēlu, kā minētie augi (mūsdienu, protams) izskatās dzīvajā. Ilustrācijas ir skaistas un iespaidīgas, bet ne vienmēr tās precīzi spēj parādīt auga patieso izskatu konkrētajā dzīves vidē un kā tas iekļaujas apkārtējā ainavā. Bet, protams, nekas netraucē auga nosaukumu ierakstīt interneta meklētājā un izpētīt tālāk papildus informāciju. Tas, ka kāda grāmata veicina tālāku izpēti, ir tikai apsveicami un jēgpilni.
Šajā sērijā Jāņa Rozes apgāds ir izdevis arī enciklopēdijas par dzīvnieku pasauli “Animalium” (autori Dženija Brūma, Keitija Skota) un cilvēka ķermeņa uzbūvi “Anatomicum” (autori Keitija Vīdemane, Dženifere Z.Pekstone), kas arī ir tikpat bagātīgi ilustrētas un izglītojošas.
No angļu valodas tulkojusi Maija Brīvere.
Grāmata saņemta no izdevniecības “Jāņa Rozes apgāds”. Viedokli par blogā apskatītajām grāmatām nekādos apstākļos neietekmē sadarbība ar izdevniecībām.