13 LATVIEŠU CEĻOJUMU GRĀMATAS PAR TRAKIEM PIEDZĪVOJUMIEM

No Antarktīdas ledājiem līdz Aļaskas ezeriem. No Fudzi kalna Japānā līdz tropiskajām Okeānijas salām. It visur ir pabijuši latvieši, un cik labi, ka par piedzīvoto uzrakstījuši grāmatas. Šī ir mana personīgā interesantāko latviešu autoru ceļojuma grāmatu izlase, ko iesaku lasīt un baudīt, jo, kā teicis Čestertons – piedzīvojums ir dzīves šampanietis.

Zane Eniņa “Nekaunīgais pingvīns”

Zane Eniņa sāka savu Antarktīdas piedzīvojumu ar pūļa finansēšanas kampaņu – 100 paziņām aizsūtīja ziņu par ideju finansiāli atbalstīt viņas ceļojumu uz Antarktīdu, pēc tam to aprakstot blogā un pieminot katru sapņa atbalstītāju. Šādas pūļa finansēšanas kampaņas ārzemēs ir ļoti populāras, diemžēl Zane piedzīvoja negāciju vilni, kura atskaņas ielikusi arī grāmatā. Ceļš turpinās Dienvidamerikā, Lieldienu salā, Antarktīdā, un tāpēc vien iesaku šo grāmatu, jo cik gan cilvēkus jūs zināt, kas pieviesojušies pašā nomaļākajā pasaules kontinentā? Katra ceļojuma diena ir kā piedzīvojums, ko papildina citu satikto ceļotāju nemainīgais mirdzums, labestība un dīvainības. Pilns piedzīvojumu spektrs par šo un citiem Zanes ceļojumiem www.mugursoma.lv

Izdevējs “Zvaigzne ABC”.

Gints Bardovskis “Okeāna saviļņotie”

Ja jums kāds apgalvo, ka kaut ko nav iespējams izdarīt, iedodiet izlasīt “Okeāna saviļņotos”. Kārlim un Gintam līdz mūža galam piederēs piedzīvojums – 142 dienas airu laivā šķērsot Atlantijas okeānu bez motora, bez pavadošā kutera, bez ilgstošas pieredzes, vārdu sakot, bez nekā, kas ļautu to uzskatīt par racionāla prāta izlolotu drošu plānu.

Piedzīvojot atklāsmes mirkļus, pasaules bezgalību, sāpes, augoņus, lauztas ribas, asaras, smieklus, klusumu, mieru, miljons zvaigžņu naktis, vēja un viļņu varu, brīnumus un vīziju piepildīšanos, abi ceļotāji sasniedz Brazīlijas krastus, jau kļuvuši citādāki un ielaiduši sevī Okeāna pasaulīgo mieru un skaidrību.

Kārlis Bardelis nesen atgriezies Latvijā pēc pasaules apceļošanas, kas ar pārtraukumiem ilga 8 gadus. Par Kārļa iedvesmojošajiem piedzīvojumiem lasi www.boredofborders.com.

Autora izdevums.

Mārtiņš Zvīdriņš “#Fudzi161 km. Pasaka par mākoņkilometru tirgotāju”

Izskatās kā no pasaku filmas, – nodomāju, pirmo reizi pataustot sējuma lakoniski melno vāku, vien ar simbolu, bez nosaukuma un autora vārda. Ja grāmata spētu runāt, tā teiktu: “Uzmanies! Ja atvērsi, tu tiksi ierauts bīstamā pasaulē, kur sagaida satraucošas dēkas un liktenīgi dzīves pagriezieni. Vai tu tiešām to vēlies?”

Pēc traģēdijas ģimenē Mārtiņam dzimst mērķis – apskrienot ap Fudzi kalnu, dāvāt šo sasniegumu savam mirušajam brālim. Tā sākas sagatavošanās Āzijas garākajam un tehniski sarežģītākajam kalnu skrējienam, kura laikā jāpārvar 9000 augstuma metri. Patiess stāsts, kam piemīt apbrīnojama valodas precizitāte, tēlainība un raupjš patiesums, ko nav aizmālējis pārāk centīgs cenzors. Lai vai cik ceļojumu grāmatas es izlasītu, šo atcerēšos mūžam.

Vairāk par Mārtiņa komandas radītajiem piedzīvojumiem baltaiskalns.lv.

Autora izdevums.

Alīna un Jēkabs Andrušaiti “Sapņu mednieku ceļojums. Pirmie soļi pasaulē.”

sapnumedniece.lv ir blogs, kurā vienmēr ieskatos pirms jebkura ceļojuma. Alīna ar vīru Jēkabu parasti rada tik augstas kvalitātes ceļojuma stāstu saturu, ka man nav šaubu – abu pirmā grāmata būs NOTIKUMS Latvijas ceļotāju literatūras lauciņā. Nav jautājumu – pērku nost!

Autora izdevums.

Harijs Sils “Pamests Vjetnamā”

Es: -Nenormālie latvieši, šitā braukt kaut kur ellē ratā Vjetnamā glābt vecu auto un vēl iztērēt n-tos tūkstošus, es neparakstītos uz kaut ko tādu!

Vīrs: – Ja tev piedāvātu braukt līdzi un mazgāt traukus, gan jau brauktu.

Es: – Nu jā, laikam gan…

Grāmatu iesaku komplektā ar filmu “Robežu gūstā”, būs ko redzēt – gan iestigšana vjetnamiešu birokrātijas žņaugos, gan dzīvībai bīstami atgadījumi, gan vietējā kultūra, dabas skati un ārzemnieku viesmīlība. Te ir īsti vīru piedzīvojumi, kur tiek braukts ar lūžņiem un glābti lūžņi. Harijs Sils raksta kodolīgi, bez cakinājumiem un no sirds.

Izdevējs “Jumava”.

Zane Eniņa “Uz Aļasku un atpakaļ”

Auto ceļojums 30 000 km, 17 lāču un 120 dienu garumā. Patiks tiem, kurus vilina ziemeļzemes,  budžeta ceļošana un dabas skarbums. No visām Zanes grāmatām šo izbaudīju visvairāk tieši Aļaskas un ceļošanas veida dēļ. Un vēl es ļoti gribētu izlasīt rakstu “Ko ārzemnieki jautā par Latviju”, tāpēc ceru, ka Zanei būs laiks to uztapināt.

Visi Zanes iespaidi par ceļojumiem: mugursoma.lv

Izdevējs “Zvaigzne ABC”.

Lauma Malnace “Es eju”

Jau ar pašu pirmo teikumu iepazinu Laumas ceļa nešpetno līdzgaitnieci – viņas iekšējo balsi. Lauma piedzīvo 12 transformējošas pārgājiena dienas pa Vidzemi un Latgali un pamana smalkās pasaules nianses, viņas vārdi  vijas kā ceļš zem kājām. Pārgājiens ir  trauksmains un daudzveidīgs, pilns baiļu, drosmes, neticības, bezspēka, taču otrā svaru kausā ir ticības iegūšana, atvēršanās pasaulei, sava iekšējā spēka apzināšanās, sevis pieņemšana.

 Citāti:

Latgales vaibsti krasi atšķīrās no Vidzemes sejas – tie bija cieši piekļauti, košās krāsās triepti, nenofrizēti un nekārtīgi, bet tādi ,kuros dzīve izgrebusi savu īstumu līdz mielēm un kuros gribas ieskatīties dziļāk.

Dziļās sēras bija ielauzušas plaisu, pa kuru ienāca kāds ciemiņš, nesot izpratnes un drošības siltumu. Ciemiņš tur ilgi bija stāvējis pie manas sirds durvīm, kas bija aizbultētas ar desmit slēdzenēm. Labāk iespundēšos iekšā, tā drošāk. Ja nu atkal mani nicinās, pazemos, kritizēs? Bet ciemiņš tur bija ilgi un pacietīgi gaidījis, kad beidzot atvēršu durvis un ieraudzīšu, ka aiz visām tām šausminošajām un baisajām sajūtām, ļaunajām balsīm un domām vienmēr ir atradusies žēlastība.

Izdevējs “Latvijas Mediji”.

Žigimants Krēsliņš “Okeānija vienā mēnesī”

Šajā sarakstā ielavījusies arī Žigimanta Krēsliņa ceļojumu grāmata par Okeāniju. Nav daudz latviešu, kas pabijuši tik tālās un eksotiskās zemēs.  Žigis ir izceļojies pa vairākām – lielāko Franču Polizēnijas salu Taiti (vai Tahiti), Fidži, Vanuatu un citām. Žigis ir labs stāstnieks, par spīti reputācijai, kas daļai nepatīk. Vērtēju grāmatas, nevis videoklipus, un šeit atradīsiet humoru, ceļošanas prieku, pietāti pret citām kultūrām un mazbudžeta piedzīvojumus. Ceļojumos Žigim priekšplānā ir vietas izjūta, vietējie cilvēki un viņu paražas, vēsture, dabas iepazīšana, kaulēšanās un pilsētu nomaļo rajonu apskate.

Ja nervi tur, vairāk par Žiga aktuālo ikdienā lasi FB lapā.

Autora izdevums.

Laine Pērse “Pirmspēdējais kontinents”

Sestā Laines uzrakstītā grāmata, šoreiz par darbu Jaunzēlandē un Āzijas valstu apceļošanu. Visas Laines grāmatas ir izzinošas, praktiskas, daudzpusīgas un sarakstītas ļoti labā valodā. Ideāli sabalansēts stāstījums – ir gan sarunas ar vietējiem, gan superpraktiski ieteikumi, gan mazzināmi fakti par valstīm un visādi knifi, ko neuzzināsi ceļvežos.

Vairāk par ceļotāju gaitām lasi spintheworld.lv/.

Autora izdevums.

Kristīne un Kristaps Liepiņi “PAMIRS mana sirds mīlestībā”

Latviešu alpīnistu Kristīnes Liepiņas vēstījums apvienojumā ar Kristapa Liepiņa fotomirkļiem uzbur piedzīvojuma sajūtu Pamira kalnu grēdā. Stāsts nav tikai par ceļu uz virsotnēm, stāsts ir par to, ka nav iespējams nekāpt, ja reiz esi iemīlējis kalnus. Kaut varētu vēl otro… un trešo… un ceturto grāmatu! Un būs, vismaz tādas ziņas ir ienākušas.

Pieseko, ja tevi saista vizuāli iespaidīgi kalnu foto un alpīnistu ikdiena:

Alpīniste Kristīne Liepiņa (@kristine.liepina)

Alpīnists Kristaps Liepiņš (@kristapsvx)

Izdevējs “Zvaigzne ABC”.

Agata Ķīsele “Meklējot robežas”

Aizraujoši izlasāms ceļojumu,  velobraukšanas, stopēšanas, ārzemju piedzīvojumu apraksts. Par uzdrīkstēšanos un par pasaules un cilvēku iepazīšanu, par ļaušanos ceļam un drosmi sevī. Man pašai patīk ceļot un saprotu tos, kuri to dara par spīti visam, par spīti naudas trūkumam, bailēm, citu reakcijai utt. Agate ceļo budžeta variantā, naudu pelna strādājot ārzemēs, un arī tas ir ļoti interesanti – palasīt, kā autorei sokas darba dzīvē dažādās valstīs – Norvēģijā, Spānijā, Marokā.

Vairāk par pilna laika pasaules pētnieci: www.agatekisele.com/

Autora izdevums.

Harijs Vagrants “Trakā stopētāja negantie piedzīvojumi

Šķiet, šis romāns satur tēlaināko defekācijas aprakstu, kāds man ir trāpījies grāmatu pasaulē. Bet ne par to ir stāsts. Parasti lasot ceļojumu grāmatas, gribas piedzīvot kaut ko līdzīgu, ko autors. Te gan nē, jo došanās uz hipiju festivālu nav nevienā manā sarakstā. Bet lasīt tāpat ir aizraujoši krāšņās valodas un asprātīgo personāžu dēļ.

Izdevējs “Zvaigzne ABC”.

Linda Riņķe “Tūkstošiem kilometru ceļa malā”

Šī ir kā dienasgrāmata – ļoti patiesa, nedaudz bērnišķīga, ir sajūtama Lindas enerģija, kas plūst caur vārdiem, foto, emocijām, kas iegūtas ceļā uz sava prāta brīvību. Kā tas ir – ikdienas nogurdinātai pamest darbu, radus, Latviju un doties prom ar mugursomu un vienu uzticamu draugu blakus? Tikpat ievelkošas ir pārējās Lindas grāmatas – “Paradīzē” un “Kā Sprīdīte mājās pārnāca”.

Par mozaīkām un mākslu: https://lindarinke.com/

Apgāds Jumava.

Citi raksti par ceļojumu literatūru:

Atbildēt